Kontinuitet u treningu je nešto nad čime vi kao trkači imate najveći uticaj i vaša uspešnost u ostvarivanju ciljeva leži baš u poštovanju ove trenažne zakonitosti. Uz dobro isplaniran trenažni plan, kontinuitet u treningu donosi željene promene na telu i poboljšanje performansi.
Čak se i svetski priznati treneri slažu oko činjenice da je bolje pratiti i najosnovniji trenažni plan i istrajati u njemu, nego biti u najboljem mogućem trenažnom procesu, ali preskakati treninge, ne raditi ih adekvatno i sl.
Neke promene koje se dešavaju u našem telu (promene na ćelijskom nivou), dešavaju se samo ukoliko je naše telo u dugom vremenskom periodu izloženo određenim nadražajima. Ako se ta izloženost učestalo prekida i adaptacija na ti nadražaji će izostati.
Najčešćih 8 faktora koji dovode do prekida kontinuiteta u treningu:
- Postavljanje nerealnih ciljeva – može biti rizično i dovesti do različitih problema koji vas mogu udaljiti od treninga (povreda, akumuliran zamor, stanje pretreniranosti i sl.). Najbolji način za napredak je postavljati ciljeve koji su realni i koji su za nijansu iznad vaših trenutnih sposobnosti. Na taj način ćete postići postepen, ali konstantan napredak i dugoročno bolje rezultate. Na primer, nije realno da postavite određeno vreme kao cilj na polumaratonskoj trci, ako tu brzinu ne možete poprilično lako održavati na 10km.
- Radite stvari koje vam ne predstavljaju zadovoljstvo – Ukoliko vam bilo koja aktivnost ne predstavlja zadovoljstvo ili čak prouzrokuje da se osećate loše – izbacite je iz svoje rutine. Uvek postoji alternativa ili drugi način za postizanje istog cilja. Jedino stvari u kojima istinski uživate mogu biti dugoročne. Primer – primetili ste da vam određeni tip treninga ne prija i posle njega se osećate loše. Konsultujte se sa trenerom kako bi vam zadao alternativni trening koji će imati isti ili sličan efekat.
- Ne planirate unapred – možda i najzapostavljeniji način održavanja kontinuiteta i staranja da se stvari zaista urade. Isplanirajte svoju sezonu unapred, odredite trke na koje ćete ići naredne godine i čak pre nego što ostvarite svoj cilj, zadajte sebi novi. Tako ćete uvek imati motivaciju da nastavite dalje.
- Želite previše za premalo vremena – Ne zaboravite, proces u kome se nalazite je maraton, a ne sprint. Za promene na telu i unutar njega je potrebno vreme. Preintenzivnim radom, na koje telo nije adaptirano, samo rizikujete odsustvo sa treninga u dužem periodu.
- Okruženi ste ljudima čija podrška izostaje – Može biti jako izazovno težiti nekom cilju, a oko sebe imati ljude koji vas ne podržavaju. Ako su u pitanju porodica ili prijatelji, potrudite se da razgovarate sa njima i uverite ih koliko vam njihova podrška znači. Ako to ne uspe – ne brinite, unutar kluba i svoje trenažne grupe ćete uvek imati podršku!
- Porediti svoje rezultate sa rezultatima drugih – Svi smo drugačiji, sa drugačijim poreklom, drugačijom istorijom bavljenja fizičkom aktivnošću. Neko će napredovati brže, neko sporije, nekome će treninzi ići kao od šale, a nekom će biti malo teže. Zbog toga se trudite da se fokusirate samo na svoj napredak, da u svakom trenutku budete za nijansu bolji nego prethodnog puta.
- Očekujete brze rezultate i promene – U velikom broju slučajeva se dogodi da se ljudi povuku kada ne vide željeni rezultat treninga ili na trci ne ostvare ono što su zacrtali. Zbog toga treba biti spreman i na lošiji ishod od planiranog i biti strpljiv dok se sve kockice ne slože. Nekada i loš nastup na trci može biti mnogo poučniji i doneti nam više benefita nego dobar nastup.
- Zarobljeni ste u jednom šablonu – Često se trkači ograničavaju na nešto što su jednom probali i dalo im je rezultat. Naše telo se konstantno menja, evoluira. Tako se i naše potrebe menjaju i zbog toga, ako ne pratimo dinamiku tih promena napredak može izostati. Često najmanje promene mogu napraviti veliku razliku.
Zaključak – samo budite redovni!
Kada ste trkač u trkačkom klubu kao što je BRC i kada oko sebe imate svu moguću podršku i usmeravanje, jedino o čemu vi treba da vodite računa je da budete redovni u treningu. Tada će i napredak biti adekvatan, a trčanje će vam biti aktivnost u kojoj uživate. Svaki prekid u treningu dovodi do ponovnog suočavanja sa padom sposobnosti, koji nikada nije prijatan.
Ukoliko ipak dođe do prekida u trenažnom procesu…
…morate biti spremni da modifikujete svoje ciljeve i prilagodite ih novonastalim uslovima. U tome će vam vaš trener najbolje pomoći. Najveća greška koju trkači prave je da samo nastave onde gde su stali. Takav postupak vodi u nove probleme i potencijalno se stvaraju novi uslovi za prekid trenažnog procesa.
Ukoliko je pauza bila kraća od 7 dana, nisu potrebne značajnije modifikacije trenažnog programa. Ako je pauza duga između 7 i 15 dana, neophodno je redukovanje trenažnog opterećenja za 20-30%, a ako je pauza bila duža od 15 dana, smanjenje opterećenja bi trebalo da bude čak oko 50%.
Svakako, najsigurnija opcija pri povratku u trenažni proces je da sa svojim trenerom napravite kratak plan za vaš bezbedan i efikasan povratak redovnom trenažnom planu.